15 LAT RAZEM

Już po raz piętnasty nasza Trójka gościła u siebie uczniów i nauczycieli – przedstawicieli 9 szkół podstawowych z terenu gminy Staszów. Właśnie 5 listopada odbyła się w naszej szkole Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu i Turniej Drużyn Ratowniczych. Jest to projekt, którego celem jest rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania problematyką prozdrowotną, potrzeba świadomego dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony. Z uwagi na fakt, iż większość szkół uczestniczących w Olimpiadzie należy do grona szkół promujących zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, realizacja projektu służy również popularyzacji jego zasad. Ważnym celem jest także uczenie młodych ludzi wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia i przygotowanie ich do udzielania pierwszej pomocy.

To właśnie w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Staszowie, każdego roku, spotykają się młodzi ludzie mający świadomość, że zdrowie to wartość i osobisty kapitał każdego człowieka. Wiedzą, jak je chronić i jak o nie dbać. Do udziału w Olimpiadzie zorganizowanej przez PSP Nr 3 w Staszowie i Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Staszowie, zgłosili się reprezentanci szkół podstawowych z Czajkowa, Koniemłót, Smerdyny, Wiązownicy, Mostek, Pliskowoli oraz szkół staszowskich: PSP nr 2 i oczywiście gospodarze, czyli uczniowie PSP nr 3.

Uczniowie pisali test, w którym musieli wykazać się wiedzą na temat zdrowego stylu życia, w tym zdrowego odżywiania, przyczyn chorób zakaźnych, profilaktyki zdrowotnej, w tym Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem oraz teoretycznych zasad udzielania I pomocy przedmedycznej.

Olimpiada wiedzy to nie wszystko - drużyny wzięły także udział w potyczkach teoretyczno - praktycznych, czyli w Turnieju Drużyn Ratowniczych. Celem turnieju jest pokaz umiejętności praktycznych trzyosobowych drużyn, w zakresie udzielania I pomocy przedlekarskiej i tak ważnego współdziałania ze sobą osób udzielających pomocy. Drużyny ratowały poszkodowanych pod czujnym okiem komisji oceniającej w skład której weszli: przedstawiciel służby zdrowia, ratownik medyczny, pan Mateusz Trybuszkiewicz, radny miejski pan Tomasz Otrębski oraz kierownik Oddziału Rejonowego PCK, pani Joanna Cheba.

W ocenie jury młodzież nie tylko wykazała się dużą wiedzą ale i praktycznymi umiejętnościami. Fakt ten napawa nas, dorosłych, ogromnym optymizmem, gdyż wśród takiej młodzieży możemy czuć się naprawdę bezpiecznie.

Uświetnieniem Jubileuszowego spotkania było przedstawienie profilaktyczne, w wykonaniu uczniów PSP nr 3, "O królewnie Śnieżce inaczej", które goście obejrzeli z wielkim zainteresowaniem.

A oto wyniki XV Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu:

I miejsce - Maja Frank, Maja Maruszewska (uczennice PSP nr 3)

II miejsce - Natalia Gozdek (PSP Kurozwęki) i Julia Nahajczuk (PSP nr 3)

III miejsce - Natalia Całko (PSP Pliskowola) i Maria Skrzypek (PSP Kurozwęki)

IV miejsce - Zuzanna Jarzyna (PSP Wiązownica) i Natalia Kowal (PSP Smerdyna)

Wyniki XV Turnieju Drużyn Ratowniczych:

I miejsce - PSP nr 3

II miejsce - PSP w Mostkach

III miejsce - PSP w Kurozwękach

Za udział w XV Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu i Turnieju Drużyn Ratowniczych młodzież otrzymała wiele nagród. Były dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Staszów, pana Leszka Kopcia. Każda szkoła otrzymała także pamiątkową upamiętniającą jubileuszowe spotkanie - statuetkę ufundowaną przez Dyrektora PSP nr 3 w Staszowie, panią Ewę Rzepecką. W imieniu nagrodzonych uczniów i ich opiekunów serdecznie dziękujemy.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Pani Joanny Cheby, Kierownika Oddziału Rejonowego PCK w Staszowie, z którą realizujemy projekt od 15 lat. Serdecznie dziękujemy za współpracę.

Szkolni realizatorzy:

Beata Wójcik, Renata Biesiada